Sydnärke Miljöförvaltning

Miljöförvaltningen

Här är kontaktuppgifter till personalen som jobbar på miljöförvaltningen. Du är välkommen att både ringa eller skicka e-post till oss. Vill du istället besöka oss på något av våra tre kontor så är du välkommen att göra det. Adresserna till våra kontor är:

Askersund - Sundsbrogatan 24
Laxå - Postgatan 2-4
Fjugesta - Storgatan 29-31 (Käppen)

Lars Viitanen
Miljöchef
Tfn: 0584-47 34 07
lars.viitanen@sydnarkemiljo.se

Arbetsområden:
Övergripande chefsfrågor, avloppsreningsverk, vatten, miljösamordnare

 


Stefan Johnsson
1:e Miljö- och hälsoskyddsinspektör
Tfn: 0584-47 34 02
stefan.johnsson@sydnarkemiljo.se

Arbetsområden:
Tillsyn miljöskydd, enskilda avlopp och radon/strålning, luftföroreningar, avfall, fysisk planering, skyddsjakt



Sara Iinatti
Kommunekolog /Miljöinspektör
Tfn: 0584-47 34 01
sara.iinatti@sydnarkemiljo.se

Arbetsområden:
Naturvård, miljömålssamordnare, strandskydd, fysisk planering, täkter, vatten

 

Maria Strömfors
Miljö- och hälsoskyddsinspektör
Tfn: 0584-47 34 03
maria.stromfors@sydnarkemiljo.se

Arbetsområden:
Förorenade områden, täkter, vattenskyddsområden


Maria Olsson
Miljö- och hälsoskyddsinspektör
Tfn: 0584-47 34 04
maria.olsson@sydnarkemiljo.se

Arbetsområden:
Livsmedel, dricksvatten

Gabriella Svahn
Nämndsekreterare
Tfn: 0584-47 34 05
gabriella.svahn@sydnarkemiljo.se

Arbetsområden:
Miljödiplomering, nämndadministration, registrering, dataskyddsamordnare


Marita Johansson
Miljö- och hälsoskyddsinspektör
Tfn: 0584-47 34 06
marita.johansson@sydnarkemiljo.se

Arbetsområden:
Tillsyn lantbruk, tillsyn hälsoskydd, tillsyn miljöskydd

 


Rickard Andersson
Miljö- och hälsoskyddsinspektör
Tfn: 0584-47 34 08
rickard.andersson@sydnarkemiljo.se

Arbetsområden:
Enskilda avlopp, tillsyn avloppsreningsverk, miljödiplomering

Linda Eliasson
Miljö- och hälsoskyddsinspektör

Tfn: 0584-47 34 09
linda.eliasson@sydnarkemiljo.se

Arbetsområden:
Livsmedel, dricksvatten, hälsoskydd


 

Tina Isaksson
Miljö- och hälsoskyddsinspektör
Tfn: 0584-47 34 12
tina.isaksson@sydnarkemiljo.se

Arbetsområden:
Miljötillsyn fordon, miljötillsyn vindkraft, miljötillsyn lantbruk

Malin Björn
Miljö- och hälsoskyddsinspektör
Tfn: 0584-47 34 13
malin.bjorn@sydnarkemiljo.se

Arbetsområden:
Enskilda avlopp, naturvård, miljödiplomering

 

Östen Tylebrink
Miljö- och hälsoskyddsinspektör
Tfn: 0584- 47 34 14
osten.tylebrink@sydnarkemiljo.se

Arbetsområden:
Tillsyn miljöskydd, enskilda avlopp

 

Cassandra Ragén
Handläggare enskilda avlopp
Tfn: 0584-47 34 11
cassandra.ragen@sydnarkemiljo.se

Arbetsområden:
Enskilda avlopp

Senast uppdaterad av: Gabriella Svahn  2019-04-11 11.20
Sidansvarig: Angela Eriksson

Tivedens Ekoturismområde

Kontakta oss
Ring eller e-posta era frågor
Blanketter
Ansökningar och anmälningar

Telefon: 0584 - 47 34 00  Fax: 0584 - 107 41  E-post: miljo@sydnarkemiljo.se  Postadress: Sydnärkes Miljöförvaltning, 695 80 LAXÅ