
Askersunds kommunalråd Per Eriksson berättar om sin vision för 2010 och vilka planer kommunen har. Inrid Friis, MP, fick också möjlighet att berätta om Miljöpartiets ambitioner och visioner.
Piloterna var överens om att just maj månad var en fantastisk månad att byta ut bilen, ett av hushållen hade till och med sålt sin. Under de varma årstiderna är det både skönt, nyttigt och roligt att cykla och gå och det är då man ska börja. När det är mörkt regnigt och kallt så blir det troligen fler bilresor. Men i sann klimatpilotsanda så är det bättre att räkna de resor man inte gör med bil istället för att få dåligt samvete för de som man faktiskt av olika anledningar måste göra. Denna utmaning blir med andra ord något som man kommer att fortsätta med till mörkret sänker sig och snön faller.
Den frågan fick kommunalråden i respektive kommun och övriga närvarande diskutera och kommentera under medborgarsamtalet. Läs mer om de förslag och åtgärder som kommunerna lovat arbeta med samt tidplanen.
Laxå kommuns åtgärdslista
Askersunds kommuns åtgärdslista 
Idén till denna utmaning kommer från Gröna Bilister, som tillsammans med Sjukgymnastförbundet har en kampanj som heter just "Inte bilen under milen", med syfte att göra Sverige både renare och rörligare. De vill ge landets kommuner, politiker och allmänheten en utmaning som innebär att förbättra och underlätta för anställda, privatpersoner och medborgare att inte använda bilen vid de korta sträckorna. Du kan läsa mer om kampanjen på deras hemsida
.
I utmaningen noterar ni hur många kilometer ni kört under två tankningar (och hur många liter ni tankat förstås) före körlektionen och gör likadant efter körlektionen. Sedan räknar ni ut bränsleförbrukningen före och efter. Kanske har ni en bil som registrerar bränsleförbrukning och då är det ju ännu lättare fixat. Läs mer om utmaningen
.
Läs mer om medborgarsamtalet och bakgrunden till medborgarsamtalen i pressreleasen