Sydnärke Miljöförvaltning

2. Den perfekta julen

Stress och konsumtion snarare än lugn och samvaro är det som allt oftare präglar julen, kanske är den perfekta julen också den mest klimatsmarta?

Klimatpiloterna träffades den 9 december för att reflektera över julen och vad som är faktiska, möjliga och önskvärda förändringar när det gäller maten på julbordet, klapparna man köper och det ökade resandet både före och under julen.

Klimatpiloternas andra utmaning och uppgift formulerades så här: "Under perioden 10/12-31/12 ska de lägga märke till och notera vad som skulle göra julen mer klimatsmart och på så sätt skapa sin klimatsmarta önskelista för julen 2010."

Vill du också göra förändringar i ditt julfirande som leder till en mer lugn och rofylld jul med mindre påverkan på klimatet? Läs mer i vår lilla lathund om julen.PDF

Följ klimatpiloternas tankar och kommentarer på bloggenlänk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster och dela gärna med dig av dina egna erfarenheter.

Senast uppdaterad av: Weronica Andersson  2009-12-18 10.31
Sidansvarig: Andreas Johansson

Vilken present är värd mest?


Är samvaro, julefrid och gemenskap viktigare än julklappssäcken fylld av dyr konsumtion som bidrar till en negativ klimatpåverkan? Kanske är julen den perfekta tiden att reflektera över vad som är viktigt i våra liv, och hur vi ska kunna höja vår livskvalité samtidigt som vi lever klimatsmart?
Kontakta oss
Ring eller e-posta era frågor
Blanketter
Ansökningar och anmälningar
Telefon: 0584 - 473 400  Fax: 0584 - 107 41  E-post: miljo@sydnarkemiljo.se  Postadress: Sydnärkes Miljöförvaltning, 695 80 LAXÅ